inci hakkında

Akoya incisi neden değerlidir?

Örneğin 1.000 adet yavru Akoya istiridyesi denize bırakılıp 6 ay süre ile olgun yaşa gelmesi beklenilir. 6. ayın sonunda istiridyeler çıkartılıp aşılaması yapılır ve tekrar denize bırakılır. 1,5-3 yıl sonra tekrar toplanır. Toplanan istiridyeler röntgen cihazları yardımı ile içleri kontrol edildiğinde istiridyelerin ortalama %50 ’sinin komplikasyondan öldüğü anlaşılır.
Kalan %50’lik bölümü tekrar röntgen cihazlarından geçirilerek inci kalitesine göre sınıflandırma yapılır. Bu sınıflandırma sonucunda incilerin sadece %0.5 ’i parlak, pürüzsüz ve tam yuvarlaktır.
Sonuç olarak 1.000 Adet toplanan Akoya istiridyelerinden ortalama 5-10 adeti İstiridye İnci'nin kabul edebileceği kalite değerindedir.

İnci kalitesi nasıl anlaşılır?
 
İnci kalitesinin belirlenmesinde çeşitli faktörler etkili olur. İnci ne kadar büyük aynı zamanda yuvarlak, pürüzsüz ve canlı renklerde ise okadar kalite değeri artar.

Akoya ile Tatlı suincisi arasındaki üretim farkı?
 
Tatlı su incilerinin, Akoya incileri gibi 3 yılda yetiştirilmesi denense bile büyük ve tam yuvarlak inci elde edilmesi son derece zor ve maliyetlidir.
 
Tatlı su incileri Çinde bulunan havuz, dere ve göllerde yetiştirilmektedir. Kısa sürede seri üretim yapılabilinen istiridye yetiştirme yöntemidir. İstiridyeler küçükken aşılaması yapılıp yetiştirilme süreleri 3 ila 6 aydır.
 
Japon denizlerinde yetişen Akoya incilerinin ise 6 ay boyunca olgun yaşa gelmesi için aşılama yapılmadan denizde bekletilir. 6. Ayın sonunda istiridyeler toplanıp aşılaması yapılır. Tekrar denize bırakılan istiridyeler 1,5-3 yıl arasında yetiştirilmektedir. Böylece süreç oldukça uzun ve maliyetlidir.

Doğal inci kültür incisinden daha mı değerlidir, fark nedir ?
 
Doğada kendiliğinden meydana gelen herşey gibi doğal yetişen incide tabiki çok değerlidir. Fakat doğal yolla oluşan incinin şekli bozuk ise aşılama yöntemiyle oluşan şekli düzgün bir kültür incisi daha değerlidir.
 
İnci kültürleme işlemini tüp bebek işlemine benzetebiliriz. Kültür İncileri, canlı istiridyelere teknisyenler tarafından mekanik yolla istiridyenin içerisindeki salgı kanalına tek tek enjekte edilip doğal yaşamına bırakılır. Bu yerleştirme işlemi nudluos (istiridye canlısından elde edilen madde) ile yapılmaktadır. İstiridye zamanla bu maddeye tepki göstererek yabancı cisimden kendini korumak için sedef (kalsiyum karbonat CaCO3 ) salgılayıp kum tanesini kaplamaya başlar. Bu mucizevi olay incinin oluşumuna neden olur. Böyle bir kültür incisi doğal oluşumla meydana gelen bir inci kadar değerlidir.
 
Doğal inciler kum tanesinin kaza ile istiridyenin içine girmesiyle oluşur. Bu oldukça az rastlanan bir durumdur. Bu yolla fazla inci meydana gelmediğinden dolayı kültür incisi üretilmektedir.

İstiridye neden konserve içinde saklanıyor ve bu istiridye canlı mı?
 
İstiridye özel sıvısında kaldığı sürece canlılığını korumaktadır. İnci değerli olduğu için istiridye içerisinde doğal ortamında saklanmaktadır. İncinizi 3 ila 6 ay arasında özel bakım seti ile temizleyiniz. Böylelikle incinizi yıllar boyu aynı parlaklığında kullanabileceksiniz.Unutmayın bu özel istiridye içindeki inciyi ilk gören siz olacaksınız.

İstiridye inci çıkmaz ise ?
 
Satışını yapmakta olduğumuz Akoya istiridyelerinin, her birinin konserveleme işleminin yapılmasından önce röntgen cihazlarından geçtiğini "Akoya incisi neden değerlidir?" sorusu başlığı altında da açıklamıştık.
 
Dolayısıyla istiridyelerin içerisinden inci çıkmaması gibi bir durum söz konusu değildir. AKOYA istiridyesinde inci yumuşakçanın iç kısmında istiridye merkezine yakın yerde bulunmaktadır. Lütfen müşteri hizmetlerimizi aramadan önce yumuşakçanın iç bölgelerine dikkatlice bakınız.

Hediyemi başka bir adrese, hediye paketi ve notumla gönderebilir miyim?
 
İnci setlerimiz sunumlarımızda görmüş olduğunuz hediye paketi ile sizlere gönderilmektedir. Göndereceğiniz hediyenin adresini siparişinizi verdiğiniz sırada "Kargo adresi" kısmına yazıp, formumuzu bu şekilde doldurunuz. Böylelikle almış olduğunuz hediye dilediğiniz gün, dilediğiniz adrese istediğiniz not eşliğinde gönderilecektir.